Montaj

Asansör ve asansör malzemeleri en uygun fiyata ve kolay ödeme seçenekleri ile Comfortlift kalite, güvencesiyle comfortlift.com.tr den satın alın.

 

MONTAJ


Asansör montajı ve bakımında  çalışan kişiler görevlerinin büyük bölümünü çok katlı binalarda kapalı dar alanlarda oldukça zor şartlarda çalışırlar.Bu mesleği  icra eden kişiler sürekli farklı mekanlarda  çalışırlar. Bedensel olarak oldukça güç sarf edilen bir iş koludur.

Bu meslekteki kişiler kaynakçı ve elektrik teknisyenleriyle kontak halinde olmak zorundadır her zaman.
Asansör  kuyu  adı verilen yerin ölçülerine göre nasıl bir asansör yapılacağına karar vermek gerekir.Mesela taşıyacağı ağırlık, kabin büyüklüğü, hangi amaçla kullanılacağı çok önemlidir.Bu özelliklere bağlı olarak askı tipi belirlenir ve diğer malzemelerde buna göre kullanılmalıdır.

Asansör boşluğu denen yerin en dar noktasına  uygun kabin ölçüsü alınır ve asansör  ve asansörün çalışma şekli belirlenmiş olur.

Eğilme ve burukulma dengelerinin nasıl oluğu bilmesi şarrtır.Sonrasında gerekli hesaplamalar yapılmalıdır.Kabin ağırlığı ,halatların uzunluğu,sayısı ,taşıyacağı maksimum ağrlık, ray boyu,motor verimi ,hızı,ray sayısı v.b tespitler yapılması gereken işlemlerdir.Raykonsollarının,ray montajı  ile beraber yapılır.Makine sehpası montajı yapılır.Tesisatı döşendikten sonra betonu dökülen kumanda panosunun tüm tesisatı pano içine eksiksiz  olarak yapılmalıdır.

Kuyu tesisat ölçüsü kumanda panaosundan başlayarak, kuyu içersine ve katlardaki butonların yerleri belirlenir.Diğer tesisat kabloları alınan ölçüye göre göre kesilir.

Bunlar  kasa yerlerine takıldıktan sonra her katta olmak üzere birbirine paralel olmak üzere bağlantı yapılır.


Asanasör kabin iskeleti  en üst katta ve kat seviyelerinde kurulur.Daha sonra ağırlık karkası ve kuyu tabanına olan mesafesi ayarlanarak sabitlrnir.Halatlar birbirine karışmadan işlemin yapılmış olması gerekir.Ardından ağırlıklar takılır,kabin üstü  montajı eksiksiz ve düzgün  yapılmalı.Daha sonra çıkabilecek arızalar için demonte  olmasın gerekir.

Tüm bağlantılar yapıuldıktan sonra asansörün normal çalışması sağlanır ve güvenlik testleri yapıldıktan sonra montak işlemi bitmiş olur..

 

© COMFORTLİFT web tasarım
fabrika tanıtım filmi